Problem? No i fajnie…

Cześć,

Dzisiaj skupię się  na tematyce samorozwoju, a mianowicie, zadałem sobie pytanie- co tak naprawdę, ale tak serio napędza programistę do działania? Kiedy jest ten moment, kiedy siadasz do swojego laptopa i mówisz ‚o tak, uroczyście przysięgam, że knuję coś baaardzo dobrego’?

Jak nikomu się to nie zdarzyło, to biję pokłony, ja natomiast trafiłem na problem, a dokładnie na projekt.  Hipotetyczna sytuacja- trafisz do projektu, po pewnym czasie projekt umiera, klient nie chce go rozwijać, ale wymaga serwisu… ale co z rozwojem? Wszędzie czytasz o nowych technologiach, niby jakieś kursy się pojawiają, ale nie bardzo wiadomo o co to całe zamieszanie, po pracy starasz się coś dłubać, ale nie masz pewności czy to na pewno dobry trop- nikt z Twojego komercyjnego otoczenia jeszcze o tym nie słyszał, bo przecież w pracy się to nie przyda, to po co w ogóle zawracać sobie głowę? Otóż zawracaj sobie głowę zawsze, mówię tak ja!

Żaden ze mnie autorytet,

ale zadałem sobie pytanie, kiedy tak naprawdę się rozwijamy? Minimum 8h w pracy, dojazd w obie strony- dajmy na to 1h, to już 9h naszego dnia, kiedy czas na rozwój, jeżeli w tym czasie możesz zapomnieć o nowych technologiach? SZUKAJ PROBLEMÓW!

TO właśnie jest odpowiedź na pytanie, kiedy się rozwijamy- szukamy problemów! Jest to teraz dla mnie tak oczywiste, że aż nie mogę uwierzyć, ze dopiero teraz to do mnie dotarło.

Naukę nowych technologii warto zacząć od ulubionej przeze mnie frazy ‚bla bla bla example’- obiecuję Ci, że już ktoś stworzył projekt, na pewno mini-projekt, który pokaże Ci podejście do problemu- a jak już przetworzysz przykład, będziesz mógł zdecydować, czy akurat ta nowa wersja framework’u jest dla Ciebie przydatna, czy pojawiło się coś na co czekałeś od zawsze, czy jednak dalej musisz szukać rozwiązania.

Mam nadzieję, że ten krótki wpis skłoni Cię do refleksji na temat samorozwoju i pamiętaj, nigdy nikt nie nauczy Cię niczego, jeżeli nie będziesz sam szukał/-ła problemów do rozwiązania!

Pozdrawiam,

Post Author: Onlyone